Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków inwalidzkich, każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Mnogość wyboru może jednak powodować trudności w zdecydowaniu się na jeden konkretny model. Dlatego podpowiadamy na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego.
Wybór wózka inwalidzkiego – 4 kluczowe kryteria
Napęd ręczny czy elektryczny w wózku inwalidzkim?
Wybór pomiędzy wózkiem z napędem elektrycznym a wózkiem ręcznym powinno się uzależnić przede wszystkim od stanu zdrowia, preferencji osoby niepełnosprawnej i budżetu.
Wózki ręczne są z pewnością tańsze, łatwiej też o refundację dla nich. Ponadto pozwalają utrzymać większą sprawność ramion, co jest doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym.
Jednak w niektórych wypadkach stan zdrowia uniemożliwia korzystanie z ręcznego wózka inwalidzkiego. Wtedy warto rozważyć zakup wózka inwalidzkiego elektrycznego. Napęd sterowany za pomocą joysticka pozwala na większą mobilność osób o mocno ograniczonych możliwościach ruchowych.
Wielkość wózka inwalidzkiego
Wielkość wózka, która obejmuje zarówno szerokości siedziska, jak i samego rozmiaru konstrukcji to kolejny ważny aspekt. Podstawowym parametrem jest szerokość miednicy pacjenta z dodanymi kilkoma centymetrami na grubsze ubranie i komfortowe użytkowanie wózka.
Wózek musi być dostosowany do wagi i wzrostu użytkownika, ale także do przestrzeni w której będzie użytkowany. W wąskich pomieszczeniach konieczna będzie większa skrętność kół by móc nim wygodnie się przemieszczać. Ponadto należy brać pod uwagę czy jest konieczne częste transportowanie wózka, a co za tym idzie jego lekka konstrukcja i możliwość żłożenia.
Funkcjonalność wózka inwalidzkiego
Wózek dla osób niepełnosprawnych mieszkających w domach opieki, przebywających w szpitalach, mieszkających we własnym domu czy korzystających z całodobowej opieki, powinien również odznaczać się dużą praktycznością. Źle dobrany model wózka może bowiem niepotrzebnie utrudnić funkcjonowanie i opiekę nad chorym.
Warto stawiać na modele wózków inwalidzkich z możliwością odchylania oparcia. Rama takiego wózka wykonana jest z solidnego, odpornego na zniszczenia oraz zmienne warunki atmosferyczne tworzywa (na przykład stal czy aluminium). Regulowane podnóżki, koła tylne i wygodne podłokietniki pokryte warstwą nylonu to kolejne aspekty warte zwrócenia uwagi. Niezbędne są także oczywiście specjalne hamulce blokujące wózek do ruchu w tył przy jeździe pod górkę. Tapicerka powinna być wykonana z łatwych do czyszczenia materiałów. Zwróć uwagę także na nakładki silikonowe na ciągi, które zapobiegają ślizganiu się dłoni na wózkach z napędem ręcznym.
Akcesoria do wózka inwalidzkiego
Piankowa, żelowa bądź pneumatyczna poduszka przeciwodleżynową minimalizuje ryzyko powstawania bolesnych i ciężkich odleżyn, dlatego warto dodatkowo wyposażyć o nią wózek inwalidzki.
Wózki inwalidzkie dostosowane do potrzeb użytkownika w ortoservice.com.pl
Wybierz wózek inwalidzki dostosowany do potrzeb użytkownika na ortoservice.com.pl!