Niepełnosprawność w dzisiejszych czasach, choć niezwykle obciążająca, nie przekreśla wielu aspektów życia, które kiedyś byłyby niedostępne. Mowa tutaj przede wszystkim o niezwykłej mobilności, na które pozwalają nowoczesne wózki dla niepełnosprawnych. Przez lata pierwszym wyborem były opcje manualne, jednak dziś coraz częściej stawia się na ich elektryczne odpowiedniki. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Warto się temu przyjrzeć.
Akumulator – o czym należy pamiętać?
Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych posiadają wiele elementów, jednak ich sercem jest akumulator, który pozwala na pomoc każdemu w codziennym poruszaniu się przez często trudno dostępne tereny miejskie i pozamiejskie. Właśnie dlatego jego dobór jest tutaj szczególnie ważny. O czym należy pamiętać?
- Rodzaj akumulatora – tutaj spotkać się można z kilkoma opcjami, jednak najlepiej kierować się w stronę wersji żelowych. Dlaczego? Wszystko to poprzez ich żywotność, a także łatwość w obsłudze – wystarczy podłączyć go do prądu, jak każdy inny sprzęt. Przy innych rodzajach może zaistnieć potrzeba wymiany różnych płynów, jak i inne niedogodności – warto ich unikać.
- Pojemność akumulatora – w tym wypadku warto kierować się bardzo prostą zasadą – im większa pojemność, tym na dłuższe użytkowanie wystarczy. Aktywne osoby nie powinny szczędzić na pojemności.
Pokojowy czy terenowy – jaki wózek wybrać?
Wiedząc już o tym, że wózki elektryczne dla niepełnosprawnych powinny posiadać żelowy i pojemny akumulator, warto teraz przyjrzeć się ich przeznaczeniu. Podział ten jest zazwyczaj dość prosty i składa się z opcji pokojowych oraz pokojowo-terenowych. Czym się różnią i dla kogo będą odpowiednie?
Wózek pokojowy
Urządzenia te zaprojektowane są w sposób, który ułatwia manewrowanie w niewielkich pomieszczeniach domowych. Zazwyczaj wyposażone są w napęd na przednie kola, co zwiększa zwrotność całego sprzętu i umożliwia natychmiastowe zmiany kierunku. Jednocześnie są to opcje kompaktowe i dość delikatne w swojej budowie, co, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z wewnętrznym przeznaczeniem.
Wózek pokojowo-terenowy
Jest to rozwiązanie, które posiada grubsze koła o głębszych i dokładniejszych bieżnikach opony. Dzięki temu pozwalają one na precyzję i pewność podczas poruszania się w miejskich i pozamiejskich terenach – nie trzeba się tutaj martwić o stracenie przyczepności. Wózek tego rodzaju poradzi sobie również z nierównościami trasy, zapewniając bezpieczeństwo prowadzącemu.
Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych – o czym pamiętać?
Choć kluczowe aspekty zostały już wymienione, warto pamiętać, że wózki elektryczne dla niepełnosprawnych powinny również zostać wybrane pod innymi kątami. O czym dokładnie mowa?
- Siedzisko – tutaj kluczowe jest indywidualne dobranie, które należy przetestować przed zakupem. Regulacja każdego aspektu siedziska jest niezwykle ważna dla pełnego komfortu właściciela.
- Tapicerka – warto wybierać materiały, które posiadają wysoką odporność na przetarcia, gdyż wózek powinien posłużyć przez wiele lat.
- Sterowanie – warto stawiać na proste rozwiązania, co pozwoli na uniknięcie kłopotów nadmiaru funkcji i ich możliwego niesprawnego działania. Zwykły joystick i niewielka klawiatura zwykle będą wystarczające.
Jak widać, wybór odpowiedniego wózka elektrycznego nie jest prosty. Warto jednak skupić się na wszystkich wymienionych aspektach, aby ułatwić sobie ten proces.